Την ήττα γνώρισε ο “Τρικούπης” το Σάββατο στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Basketleague από τον Ιωνικό στο κλειστό της Νίκαιας με σκορ 100-85.

Παρά το γεγονός ότι η εμφάνιση της ομάδας για 35΄ήταν ανταγωνιστική και ακολουθούσε στον σκορ με διαφορές ακόμη και 3 πόντων, στο τελευταίο πεντάλεπτο οι παίχτες δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν καθώς ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής η κούραση των περισσότερων και με δεδομένο ότι δεν υπάρχει “βάθος” στον πάγκο η ήττα ήρθε φυσιολογικά.

Κάτι που παραδέχτηκε σε δηλώσεις μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής του ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ ΒΑΧΙ, Ντίνος Καλαμπάκος, μη παραλείποντας να επισημάνει τα προβλήματα που έχουν προκύψει καθόλη τη διάρκεια της χρονιάς.

«Είμαστε στριμωγμένοι… από τον αγιασμό» τόνισε μεταξύ άλλων ο κόουτς της ομάδας του Μεσολογγίου.

Αναλυτικά ο Ντίνος Καλαμπάκος είπε: “Είναι αλήθεια ότι το πήγαμε το ματς όπως το είχαμε σχεδιάσει, αλλά στο τέλος φανήκαμε κουρασμένοι και πολύ απρόσεκτοι. Τα σουτ του Τολιόπουλου ας πούμε, δεν έπρεπε να γίνουν με βάση την τακτική μας όπως το είχαμε στήσει, αλλά τι να κάνεις, κρίμα μόνο γιατί έγινε μεγάλη προσπάθεια και το κυνηγήσαμε πολύ το παιχνίδι…

Μας κάνει τη ζωή πιο δύσκολη αυτό το αποτέλεσμα, αλλά θα συνεχίσουμε να παλεύουμε, θα πάμε μέχρι τέλους. Νομίζω τώρα και με τη διακοπή των 15 ημερών θα γίνουμε αρκετά καλύτεροι, θα ησυχάσουμε, θα ηρεμήσουμε, θα δουλέψουν όσο χρειάζονται, ελπίζω να φτιάξουμε κάτι καλό. Ο Πουαριέ για παράδειγμα, δεν έπαιζε μπάσκετ εδώ και 14 μήνες. Αυτό δεν καλύπτεται σε 14 μέρες, είναι λογικό να έχει σκαμπανεβάσματα το παιδί.

Έχουμε να δώσουμε πολλές μάχες, σίγουρα τα πράγματα έχουν γίνει πολύ δύσκολα με την ήττα και την απώλεια της διαφορά υπήρξαν και αποτελέσματα που δεν μας βόλεψαν.

Στριμωχνόμαστε το ξέρουμε, αλλά εντάξει παιδιά, το Μεσολόγγι είμαστε, στριμωγμένοι ήμασταν από… τον αγιασμό κιόλας.

Το τέλος του αγώνα μας βρίσκει στενοχωρημένους και προβληματισμένους, πρέπει να βρούμε έναν τρόπο να αντέχουμε γιατί παίζουμε στα κόκκινα, θα δούμε, θα το παλέψουμε».

Το ρεπορτάζ του gazzeta.gr για τον αγώνα:

Ο Ιωνικός πάτησε γκάζι στο τελευταίο δεκάλεπτο και επικράτησε εύκολα με το εντυπωσιακό 100-85 του Μεσολογγίου, ξεφεύγοντας από τις τελευταίες θέσεις.

Πριν από το ματς Ιωνικός και Μεσολόγγι είχαν το ίδιο ρεκόρ (4-9).

Στο τέλος όμως η ομάδα της Νίκαιας ήταν αυτή που χαμογέλασε και απομακρύνθηκε από την επικίνδυνη ζωνη, αφου επικράτησε με το εντυπωσιακό 100-85 και πήγε στο 5-9.

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Σμιθ με 23 πόντους, ενώ είχε και 7 ασίστ. Το… ξέσπασμα στο 4ο δεκάλεπτο (32-20) ήταν καθοριστικό.

Το ματς

O Iωνικός μπήκε εξαιρετικά στο ματς κι προηγήθηκε με 17-9 χάρη στον Χουγκάζ στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου. Η κατάσταση δεν άλλαξε και ο Χόλογουελ έγραψε το 28-14, ένα λεπτό πριν το τέλος της περιόδου.

Το Μεσολόγγι αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο και έκανε το 36-32 με τον Χατζηνικόλα. Ο Γκότσερ διαμόρωσε το αποτέλεσμα του ημιχρόνου (51-44). Η ομάδα του Καλαμπάκου είχε 7/15 τρίποντα στο ημίχρονο, ενώ 5/12 μέτρησαν οι γηπεδούχοι.

Mε το τρίποντο του Χουγκάζ ο Ιωνικός έκανε το 66-52, αλλά το Μεσολόγγι απάντησε γρήγορα και μείωσε σε 66-63 με τον Γκότσερ στο 29’ με σερί 11-0.

Το 79-73 έγινε 86-73 στο 37’ χάρη στον Χουγκάζ και κάπου εκεί το ματς τελείωσε, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να γυρισουν και το σύνολο του Αγγέλου να φτάνει σε άνετη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ιωνικός είχε 13/30 τρίποντα, προκάλεσε φθορά με τις 19/22 βολές, ενώ έκανε εξαιρετικό 4ο δεκάλεπτο (32-20).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ:  Ο Σμιθ ήταν ο κορυφαίος του ματς, αφού τελείωσε την αναμέτρηση με 23 πόντους και 7 ασίστ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Καθοριστικοί για τη νίκη του Ιωνικού οι Μαυροκεφαλίδης, Χουγκάζ, Τολιόπουλος και Χόλογουελ. Ο πρώτος με 16 και 6 ριμπάουντ, ο δεύτερος με 17 και 5 ριμπάουντ, ο τρίτος με 15 πόντους και ο τέταρτος με 13 και 4 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Λόρενς έμεινε πολύ χαμηλά στους 4 πόντους και δεν βοήθησε το Μεσολόγγι.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το 79-73 έγινε 86-73 μέσα σε 1.5 λεπτό στην τέταρτη περίοδο και κάπου εκεί το ματς δεν είχε γυρισμό για τους φιλοξενούμενους.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Τίποτα ο Ιωνικός, τα 15 λάθη και το καταστροφικό 4ο δεκάλεπτο (32-20) το Μεσολόγγι.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 51-44, 68-65, 100-85